Návrhy dětských pokojů

architektka Michaela Jindrová

 

Návrhy dětských pokojů nebo studentského pokoje přizpůsobujeme věku, povaze a zájmu dítěte. Návrh dětského pokoje bývá často oříškem, protože jeho uživatel časem roste, mění se jeho potřeby a zájmy. Proto je důležité v návrhu dětského pokoje vše vymyslet tak, aby to, co přetrvává, tedy vestavěné skříně, postel a úložný nábytek, byly stylově nadčasové, v neutrální barevnosti. Ostatní se bude časem obměňovat podle zájmů a věku dítěte (křesla, židle, barevnost stěn a detaily).

Návrhy dětských pokojů a jeho rozmístění

V návrhu dětského pokoje je velmi nutné přihlédnout k osobnosti dítěte, k jeho zaměření a vhodně zvolenou koncepcí a barvami stěn apod. podpořit jeho rozvíjející se fantazii. V dětském pokoji jsou nesmírně důležité úložné prostory-vestavěné skříně, nebo alespoň nízké zásuvkové skříňky na ukládání prádla a ostatních osobních věcí.

Další důležitou věcí je umístění pracovního stolu ve vztahu k dopadu přirozeného osvětlení na pracovní plochu. Počítačové pracoviště musí být otočeno zády k oknu. V dětském pokoji nesmíme zapomenout na pořádné osvětlení, nejlépe centrální, ale i doplňující osvětlení na čtení v křesle, u postele, případně nasvícení poliček nebo oblíbených předmětů. Děti jsou citlivé, častou změnu nálad a postojů potřebují podpořit i možností změny světelné atmosféry ve svém prostoru.